czwartek

STOPY WIOSNĄ - JAK O NIE DBAĆ?


Lato tuż tuż i  właśnie teraz czas zadbać o stopy, które coraz częściej będziemy odsłaniać i prezentować w odkrytym obuwiu.

Wiosną łatwiej zadbać o stopy. Ciepło sprzyja wietrzeniu stóp dzięki chodzeniu w przewiewnym obuwiu i rezygnacji ze skarpetek. Stopy wiosną szybciej się regenerują, także łatwiej jest walczyć z wieloma dolegliwościami.

Tymczasem dolegliwości stóp jest wiele. Jedną nich jest grzybica – choroba, która zbiera swoje żniwo najczęściej w przestrzeniach wilgotnych oraz w dużych skupiskach ludzi. W grupie ryzyka zarażenia grzybica są osoby, korzystające z miejskich basenów, siłowni, sal gimnastycznych i wszelkiego rodzaju obiektów sportowych.

Wilgoć, pot i podrażnienia i skaleczenia sprzyjają rozwojowi bakterii a w konsekwencji powstawania grzybicy.

Jak się przed nią bronić? Najlepszym rozwiązaniem jest higiena stóp (po kąpieli najlepiej dokładnie osuszać stopy ręcznikiem, także pomiędzy placami), obuwia i bielizny. Unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych. W przypadku, gdy problem grzybicy jest już faktem nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Samodzielne leczenie może przynieść odwrotny skutek, a nawet zaognić problem.

Pękająca skóra na piętach: nadmierne eksploatowanie stóp, cukrzyca (tzw. stopa cukrzycowa u seniorów), brak odpowiedniego nawilżenia skóry powoduje rogowacenie skóry a także bolesne pęknięcia a nawet rany. Swędzenie, łuszczenie i ból nie tylko ograniczają poruszanie, ale także powodują dyskomfort. Ulgę może przynieść wizyta u lekarza, która zaleci odpowiednią terapią. Być może wymagana jest szeroka diagnostyka w zakresie leczenia a cukrzycy w połączeniu z leczeniem dermatologicznym już powstał pęknięć w innym przypadku.

Odparzenia, bąble: To zmora letnich przechadzek i wiosennych wojaży. Gdy stopa jest zmęczona i podrażniona, spocona w dodatku przebywa zbyt długo w niewygodnym obuwiu, o bąble i odparzenia nietrudno.

Najlepszym rozwiązaniem dla stóp podrażnionych jest zmiana obuwia, higiena oraz opatrzenie małych ran, bąbli oraz otarć. Nie zależy także zbyt długo przebywać w niewygodnym i syntetycznym obuwiu, które przez dłuższy czas nie zapewnia odpowiedniej wentylacji powietrza.

Paznokcie: warto o nie dbać, zwłaszcza ich długość jest istota, złamane i zbyt długie paznokcie w połączeniu z niewygodnym obuwiem i urazami palców mogą zwiastować problemy wrastających paznokci.

Jak radzić sobie z dolegliwościami stóp?
  • nie przegrzewać
  • pamiętać o pielęgnacji (natłuszczaniu, kąpielach, obcinaniu paznokci i ścieraniu pięt)
  • profilaktyce przeciwcukrzycowej i przeciwgrzybiczej
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz