czwartek

BEZPIECZNA PODRÓŻ SENIORA

Wbrew pozorom nie ma lepszego czasu na podróżowanie niż na emeryturze. W końcu to czas zasłużonego odpoczynku. Wojażom sprzyjają także przysługujące seniorom zniżki na środki transportu, a czasem nawet na sam pobyt


Na poznawanie nowych miejsc nigdy nie jest za późno. A teraz, gdy masz dużo czasu, można i warto pozwolić sobie na więcej wyjazdów. Trzeba tylko pamiętać o pewnych zasadach i solidnie się do podróży przygotować, żeby z wyjazdu zamiast miłych wspomnień nie przywieźć.
Zanim wyjedziesz wcześniej wszystko sobie dokładnie zaplanuj. Niech nie skuszą cię zbyt tanie wycieczki, bo czasem w podawanej cenie jest jakiś haczyk, np. opłata nie obejmuje przejazdu lub wyżywienia. Możesz wybrać wyjazdy za niewygórowaną cenę, ale ze sprawdzonego źródła. Tanio, nie zawsze oznacza ryzykownie, np. kiedy korzystasz z propozycji wyjazdu organizowanego przez parafię albo przez profesjonalne biuro podróży (niektóre mają specjalne oferty dla seniorów). Wtedy masz także pewność, że pojadą z tobą osoby, które ci będą odpowiadać.


Czym jechać? Z reguły zorganizowane wycieczki mają już wyznaczony środek lokomocji. Jeśli samodzielnie planujesz wyjazd, masz do wyboru kilka opcji. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, żeby podróż była jak najbardziej komfortowa. Transport samolotem przebiega najszybciej, ale nie wszystkim odpowiada, do tego jest bardzo kosztowny. Uwaga też na oferty tanich przelotów (czasem trzeba do nich doliczyć np. spore koszty opłat lotniskowych). Gdy planujesz podróż samolotem, a cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, koniecznie zapytaj lekarza, czy nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Problemy podczas lotu mogą mieć ludzie cierpiący na nadciśnienie, choroby serca i układu oddechowego oraz zaburzenia metabolizmu. Oczywiście jeśli prowadzisz samochód, a podróż nie jest długa, najłatwiej będzie ci z niego skorzystać. W każdej chwili można się zatrzymać, aby zwiedzić jakieś ciekawe miejsce lub po prostu - skorzystać z toalety. Dla niezmotoryzowanych dobrym środkiem lokomocji będzie pociąg - można się w nim przespać, pospacerować oraz skorzystać z toalety. Najwięcej niedogodności może cię spotkać podczas podróży autokarem. Chodzi tu głównie o niewygodną i niebezpieczną pozycję (dla osób mających problemy z krążeniem albo kręgosłupem) i brak możliwości wstawania. Bez względu na to, czym podróżujemy, zawsze warto zabrać ze sobą (do bagażu podręcznego) niewielką poduszkę, wodę do picia oraz nawilżane chusteczki do przecierania rąk.


Przed wyjazdem sprawdź, czy na miejscu będziesz mógł ewentualnie otrzymać pomoc medyczną. Choć podróże egzotyczne są w pewnym wieku niewskazane, jeśli się na nie zdecydujesz, przed wyjazdem koniecznie wykonaj niezbędne szczepienia (poradź się swojego lekarza). Przed wyjazdem do krajów basenu Morza Śródziemnego nie trzeba się szczepić. Warto także rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia (podstawowe nie obejmuje wszystkich świadczeń za granicą). Bywa, że jest ono wliczone w cenę wycieczki. Zapytaj o to organizatora. Gdy jesteś na coś przewlekle chory, zabierz ze sobą dokumenty identyfikujące twoje schorzenie (i noś je przy sobie!). Jeśli masz telefon komórkowy, dodaj do niego kontakt o nazwie "ICE", a pod nim wpisz numer do osoby, którą trzeba powiadomić, gdy coś się stanie. Tak łatwiej będzie ją zidentyfikować.


7 rad ułatwiających podróżowanie
1 Zawsze korzystaj ze sprawdzonego organizatora wyjazdu - biura podróży, parafii lub klubu dla seniorów.
2 Dobrze zaplanuj listę rzeczy do zabrania - nie warto jest dźwigać nadbagaż, ale pewne rzeczy mogą okazać się niezbędne, np. leki, które na stałe przyjmujesz. Spakuj je do torby podręcznej!
3 Na dłuższe wyjazdy warto spakować się w walizkę na kółkach, na krótsze w plecak (sprawdzi się także idealnie jako bagaż podręczny). Lżej będzie się z nim przemieszczać.
4 Przedłużająca się podróż może powodować drętwienie nóg, pamiętaj, aby raz na jakiś czas rozruszać stawy. Podczas podróży autokarem będzie to niemożliwe, ale w samolocie i pociągu już tak. Gdy podróżujesz samochodem, rób jak najczęstsze przerwy.
5 Bądź czujny! Zabezpiecz swój bagaż dodatkowym zamknięciem, pilnuj portfela i dokumentów. Podczas podróży bardzo łatwo jest paść ofiarą złodzieja.
6 Przed podróżą zjedz nieobciążający posiłek - na przekąskę w podróży także wybierz coś lekkiego.
7 Gdy cierpisz na chorobę lokomocyjną (z wiekiem wzrasta ryzyko jej nabycia), zażyj środek łagodzący te dolegliwości. Zapytaj lekarza, który będzie dla ciebie najlepszy.
Korzystaj ze zniżek, to się opłaca!
podróżując PKS-em, możesz liczyć na zniżki około 30 proc. w zależności od regionu; najwięcej i najbardziej korzystnych zniżek jest w PKP. Ustawowo emerytom i rencistom oraz ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne (o ile mają zaświadczenie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów lub innej instytucji przyznającej zniżki), przysługuje zniż-ka 37 proc., dwa razy w roku. Istnieją także zniżki dodatkowe, np. wykupując legitymację seniora za 75 zł, nabywamy aż 50-proc. zniżkę na wybrane pociągi. Taka legitymacja ważna jest przez rok. Aby skorzystać z większości zniżek, trzeba okazać się specjalnym dokumentem uprawniającym do zniżki (np. legitymacją kombatanta) oraz okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość osoby uprawnionej. Szczegóły pod numerem Telefonicznej Informacji Kolejowej: 197-57; w przypadku przewoźników prywatnych o zniżki trzeba się dowiadywać indywidualnie.


1 komentarz:

  1. Osoby w podeszłym wieku mogą być nie samodzielne i mieć z tego powodu różne problemy w przemieszczaniu się. Z tego względu warto jest się zastanowić nad zatrudnieniem dla seniora opiekunki, która zajęłaby się nim nawet przez całą dobę. Kandydaci na opiekunów często szukają dziś ofert pracy przez internet. Takie portale jak https://www.carework.pl/ ułatwiają znaleźć ludziom pracę w branży opiekuńczej. Od opiekunów wymaga się przede wszystkim cierpliwości oraz odpowiedniego, sympatycznego podejścia do drugiego człowieka.

    OdpowiedzUsuń